Jak rozpoznać łuszczycę

Z uwagi na objawy kliniczne oraz lokalizację zmian chorobowych łuszczycę można podzielić na cztery podstawowe typy: łuszczycę zwykłą, łuszczycę krostkową, łuszczycę stawową i ertytrodermię łuszczycową. W obrębie każdego z typów choroby wyróżnić można kilka podtypów.

Łuszczyca zwykła

Podstawowy objaw to drobna złuszczająca się grudka, która rozszerzając się obwodowo tworzy rumieniowo-złuszczającą blaszkę łuszczycową o różnej grubości warstwie srebrzystej łuski. Typowe dla łuszczycy zwykłej lokalizacje to owłosiona skóra głowy, skóra łokci, kolan i wyprostnych powierzchni kończyn oraz okolica krzyżowa. Łuszczyca zwykła może również występować w każdym miejscu na ciele. Łuszczycę zwykłą, z uwagi na różnorodność zmian skórnych, można podzielić na łuszczycę wysiewną, łuszczycę monetowatą, łuszczycę geograficzną, łuszczycę obrączkowatą i łuszczycę wysiękową.

Przebiegowi choroby mogą towarzyszyć również zmiany na paznokciach w postaci widocznych pojedynczych lub licznych punkcikowatych wgłębień, pojawiających się pod płytką paznokciową żółtawobrunatnych plam, przypominających plamy oleju, a także znacznego pogrubienia i nadmiernej kruchości płytek paznokciowych o białawo-żółtej barwie oraz odwarstwiania się płytki od podłoża – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Łuszczyca krostkowa

Może występować jako odrębny typ łuszczycy, może również występować wraz z  łuszczycą zwykłą lub rozwinąć się na podłożu zmian, spowodowanych łuszczycą zwykłą w przebiegu silnego stanu zapalnego. Łuszczycę krostkową znacznie częściej obserwuje się u kobiet. Choroba rozwija się w późniejszym wieku, jest często chorobą towarzyszącą cukrzycy i chorobom tarczycy. Zauważono, że rola antygenów HLA jest w procesie chorobowym znacznie mniejsza, niż w przypadku łuszczycy zwykłej.

Objawy łuszczycy krostkowej to żółtawe, a później brązowe jałowe krosty, rozwijające się na rumieniowo złuszczającym się podłożu. Zmiany chorobowe najczęściej występują na rękach i stopach, ale mogą również pojawiać się w różnych okolicach ciała. Wyróżnić można trzy postacie łuszczycy krostkowej:

1) gdy ogniska krost lokalizują się na brzeżnych powierzchniach dłoni i podeszew,

2) gdy zmiany chorobowe obejmują głównie końce palców, rzadziej stóp – w tej postaci łuszczycy często dochodzi do dystrofii paznokci z ich całkowitym zniszczeniem,

3) najcięższa postać łuszczycy – uogólniona łuszczyca krostkowa typu von Zumbusch, której towarzyszy gorączka, złe samopoczucie i bóle stawowe. Podczas przebiegu choroby skóra jest żywoczerwona, bolesna, pokryta rozległymi skupiskami drobnych, jałowych krostek, mogących zlewać się w ropne pęcherze, złuszczające się podczas przysychania. Choroba często prowadzi do ertytrodermii.

Łuszczyca stawowa

Zmiany stawowe towarzyszące łuszczycy obserwuje się u 5-30% pacjentów ze zmianami skórnymi. U ok. 10-15 % pacjentów dolegliwości stawowe wyprzedzają zmiany skórne nawet o wiele lat. Zapalenie stawów może rozwinąć się bez zmian skórnych, a zmiany skórne mogą przebiegać bez objawów stawowych.

Łuszczycowe zapalenie stawów charakteryzuje się brakiem czynnika reumatoidalnego. Istnieje kilka odmian choroby, wśród których wyróżnia się asymetryczne zapalenie stawów, symetryczne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Asymetryczne  łuszczycowe zapalenie stawów to najczęstsza postać choroby, która może dotyczyć jednego lub niewielkiej liczby stawów. Typową lokalizacją choroby są dalsze stawy międzypaliczkowe.

Symetryczne łuszczycowe zapalenie stawów dotyka małe i duże stawy, przypomina klinicznie reumatoidalne zapalenie stawów, jednak przebiegowi choroby nie towarzyszą guzki reumatyczne, a czynnik reumatoidalny jest ujemny.

Łuszczycowe zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa częściej występuje u mężczyzn, a choroba kojarzona jest z antygenem HLA B-27. Zmiany chorobowe przypominają w znacznym stopniu zapalenie kręgosłupa. Stawy obwodowe również mogą być zajęte, niekiedy podczas choroby występują zmiany w narządzie wzroku.

Sprawdź też:

Czym jest świąd skóry?

Świąd jest nieprzyjemnym odczuciem w obrębie skóry, wywołującym chęć drapania się. Ostry świąd jest…

Czytaj artykuł

Jak rozpoznać łuszczycę

Z uwagi na objawy kliniczne oraz lokalizację zmian chorobowych łuszczycę można podzielić na cztery…

Czytaj artykuł

Łupież różowy – epidemiologia i przyczyny choroby

Łupież różowy, zwany też łupieżem różowym Gilberta, to jednostka chorobowa znana od 1860…

Czytaj artykuł