Czym jest trądzik odwrócony?

Na trądzik odwrócony (łac. acne inversa) będący chorobą mieszków włosowych i gruczołów łojowych częściej od kobiet zapadają mężczyźni. Bardzo rzadko choroba występuje przed okresem pokwitania, natomiast obserwuje się wyraźnie większą tendencję do zachorowań wśród palaczy. U części kobiet trądzik odwrócony nasila się w czasie miesiączki. Do pozostałych czynników ryzyka należą: nadmierna potliwość, tarcie skóry o odzież, a także podrażnienia z powodu golenia lub epilacji włosów i nadwaga.

Obraz histopatologiczny trądziku odwróconego

Obraz histopatologiczny zmiany wywołanej trądzikiem odwróconym to głębokie ropnie skórne wokół mieszków włosowych, obejmujące również inne przydatki skóry i skórę właściwą pomiędzy nimi. Proces zapalny na owłosionej skórze głowy może szerzyć się aż do powięzi. W badaniu histopatologicznym obserwuje się również ziarniaki, podobnie jak przy ciele obcym, często z resztkami włosów. Materiał do badań pobiera się w czasie operacji, będącej metodą leczenia dającą najbardziej pożądane efekty. Biopsję w przypadku acne inverasa stosuje się rzadko.

Trądzik odwrócony – diagnostyka różnicująca

Acne inversa jest chorobą trudną zarówno w rozpoznaniu, jak i w leczeniu. W diagnostyce różnicowej zmianę występującą w owłosionej skórze głowy należy odróżnić od zakażenia grzybami z rodzaju Trichophyton, a także innych postaci zapalenia mieszków włosowych. Bolesne zapalne guzki występujące najczęściej pod pachami, mogą imitować czyraki, co w pierwszej fazie trądziku odwróconego nastręcza wielu trudności i prowadzi często do błędnego leczenia.

Przewlekłe ropnie z przetokami występują również przy schorzeniach takich jak: choroba Crohna, promienica czy gruźlica, z kolei blizny na karku przypominają acne keloidalis, jednakże trądzik odwrócony ma bardziej ostry przebieg. Trudności w diagnostyce budzą też zmiany w dołach zgięciowych, ponieważ acne inversa w początkowej postaci trudno odróżnić od zmian wywołanych bakteriami. W procesie chorobowym trądziku odwróconego można wyizolować ze zmian bakterie, jednakże nie odgrywają one roli w pierwotnym przebiegu choroby. Gruczoły apokrynowe nie uczestniczą w procesie chorobowym, jednakże zostają zajęte wtórnie z powodu masywnego odczynu zapalnego

Metody leczenia trądziku odwróconego

Acne inversa leczy się operacyjnie, niewielkie zmiany usuwa się całkowicie. W przypadku zmian o większym stopniu zaawansowania przed wykonaniem zabiegu pacjenta przez kilka miesięcy poddaje się terapii izotretioniną oraz antybiotykami. W bardzo ciężkiej postaci choroby przez krótki czas podaje się choremu doustnie kortykosteroidy. Wykonanie nacięcia i drenażu zmiany uśmierza przewlekły dokuczliwy ból, jednak mimo zabiegu, choroba dalej przebiega naturalnie, tworząc blizny i bliznowate pozaciągania.