Objawy kliniczne trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony (acne inversa) jest chorobą mieszków włosowych i gruczołów łojowych o długotrwałym i uciążliwym przebiegu. Mężczyźni zapadają na tę chorobę częściej niż kobiety. Psychologiczne i społeczne następstwa tej choroby są bardzo poważne. Z uwagi na nieestetyczny wygląd zmian oraz nieprzyjemny zapach wydzieliny ze zmian, chorzy bardzo często są odrzucani przez społeczeństwo, co wywołuje trudności ze znalezieniem pracy, brak przyjaciół, a w konsekwencji zaburzenia emocjonalne, prowadzące nawet do innych poważnych chorób, jak na przykład choroba alkoholowa.

Choroba jest uleczalna, jednak w bardzo wielu przypadkach pozostawia po sobie blizny, bliznowate pozaciągania i przetoki. Uważa się, że czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są nadmierna potliwość, tarcie skóry o odzież, a także podrażnienia z powodu golenia lub epilacji włosów, nadwaga i palenie tytoniu.

Trądzik odwrócony – najczęstsze objawy

Zmiany najczęściej są umiejscowione pod pachami, ale mogą również występować w fałdach pod piersiami, fałdach pachwinowych, na mosznie, wzgórku łonowym i wargach sromowych większych. Ponadto zmiany zaobserwować można w kroczu, okolicach odbytu, na pośladkach czy w dole łokciowym i podkolanowym.

Pierwsze objawy trądziku odwróconego to bolesne zapalne guzki przypominające czyraki. W dalszej fazie choroby wykwit powiększa się, drąży w głąb, wreszcie pęka, tworząc przetoki i blizny. Jedynie małe wykwity goją się bez powstawania blizn. Przetoki mogą drążyć aż do powięzi głębokiej, a blizny mogą tworzyć bliznowate pozaciągania. Trądzikowi odwróconemu towarzyszy ostry ból i cuchnący wysięk. Ponadto, trądzik odwrócony charakteryzuje się całym zespołem objawów takich, jak: trądzik skupiony klatki piersiowej, pleców i twarzy, zatoka włosowa, zapalenie okołomieszkowe i ropnie na karku oraz owłosionej skórze głowy.

Leczenie trądziku odwróconego

Trądzik odwrócony leczy się operacyjnie. Gdy zmiany są małe ich wycięcie pozwala na zatrzymanie procesu choroby. Gdy zmiany są znaczne, przed wykonaniem zabiegu pacjenta przez kilka miesięcy poddaje się terapii izotretioniną oraz antybiotykami. W bardzo ciężkiej postaci choroby przez krótki czas podaje się choremu doustnie kortykosteroidy. Wykonanie nacięcia i drenażu zmiany uśmierza ból, jednakże choroba dalej przebiega naturalnie, to jest z tworzeniem się blizn i przetok.