Pytania i odpowiedzi

 • Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy trądziku odwróconego?

  – Stosunkowo łatwo je rozpoznać, bo zmiany skórne przy trądziku odwróconym są bardzo bolesne. Najpierw pojawiają się guzki, które szybko rosną w głąb ciała. W końcu pękają, co powoduje powstawanie blizn, często dużych. Są też objawy w postaci nieprzyjemnego zapachu.

  Z reguły guzki grupują się w okolicach pach, ale występują także w fałdach pod pachami, fałdach pachwinowych, w okolicach moszny, wzgórka łonowego, a nawet warg sromowych. Atakują krocze, okolice odbytu, dół podłokciowy i podkolanowy.

 • Czy trądzik odwrócony można pomylić z innymi chorobami?

  – Tak, trądzik odwrócony jest stosunkowo trudny do zdiagnozowania, bo jego objawy są podobne do kilku innych chorób. Zdarza się, że niektórzy lekarze – nawet po przeprowadzeniu diagnozy różnicowej – mylą go z chorobą Leśniowskiego-Crohna, gruźlicą czy niektórymi typami zakażeń grzybiczych. Najczęściej jednak ocenia się, że trądzik odwrócony to czyraki, bo objawy są najbardziej do nich podobne. Dlatego zalecamy skorzystanie z usług doświadczonych lekarzy w renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 • Jak leczy się trądzik odwrócony? Czy zawsze konieczny jest zabieg?

  – Trądzik odwrócony leczy się przede wszystkim operacyjnie. Podczas zabiegu można bowiem usunąć niewielkie zmiany. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku wystarczy sama operacja. Są przypadki, w których najpierw trzeba stosować antybiotykoterapię oraz terapię izotretioniną. W najbardziej zaawansowanych przypadkach trądziku odwróconego stosuje się kortykosteroidy podawane doustnie, ale nadal niezbędna jest również operacja.

 • Kto i dlaczego najczęściej choruje na trądzik odwrócony?

  – Najczęściej chorują mężczyźni. Czynnikami ryzyka są głównie nadwaga oraz wynikająca z niej lub istniejąca samoistnie nadmierna potliwość. Trądzik odwrócony częściej pojawia się też w miejscach, w których golone lub depilowane są włosy, a nawet obszarach podrażnionych choćby przez ocierające ubranie. Choroba najczęściej pojawia się już po okresie pokwitania. U kobiet, które chorują na trądzik odwrócony, objawy intensyfikują się podczas miesiączki.

 • Jak rozwija się trądzik odwrócony?

  – Trądzik odwrócony przebiega w postaci łagodnej lub ciężkiej. Obie z nich są mocno cuchnące, co ma znaczący wpływ na akceptację chorych przez społeczeństwo. W niektórych przypadkach powoduje to kłopoty psychologiczne chorych, prowadzi do alkoholizmu czy depresji. Choroba zaczyna się od powstawania guzków, podobnych do czyraków, które rosną wewnątrz skóry, rozrywając ją i doprowadzając do pękających blizn. Mogą one sięgać nawet do powięzi głębokiej. Mimo antybiotykoterapii choroba często postępuje i dopiero operacja może ją powstrzymać.

 • Trądzik odwrócony może spowodować powikłania?

  – Jest to choroba mieszków włosowych i gruczołów łojowych, ale jeśli trwa długo, w miejscach występowania przewlekłego stanu zapalnego może dojść do wtórnej skrobawicy, a także raka płaskokomórkowego. Dlatego tak ważne jest postawienie szybkiej i trafnej diagnozy.